Jako grupa doświadczonych filmowców, wyrosłych z polskiej szkoły dokumentalnej, od dziesięciu lat prowadzimy warsztaty filmowe na całym świecie, w ramach programów „Świat od świtu do zmierzchu” i „Młoda Europa”. W Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy, Kijowie, Mińsku, Moskwie, Tbilisi, Erewanie, Baku, Kiszyniowie, Stambule, Kalkucie, Pekinie, Tokio, Hawanie, Jerozolimie; spotkaliśmy setki młodych filmowców. Byliśmy pod wrażeniem ich wrażliwości i talentu. Owocem tych spotkań były prace zbiorowe i indywidualne filmy, które święciły triumfy na największych festiwalach filmowych.

Zaproponowaliśmy naszym najzdolniejszym studentom udział w warsztacie on-line: „Mój świat w czasach zarazy”. Chcielibyśmy, aby podjęli próbę opisania tego wyjątkowego czasu, czasu izolacji, czasu niepewności, czasu zarazy. Jak wygląda nasza codzienność, rutyna bycia w izolacji, nuda, niepewność, strach, nadzieja…

W trakcie warsztatowych spotkań on-line (plenarnych, grupowych i indywidualnych) będziemy analizować te materiały, szukać wzajemnych inspiracji, tworzyć nowe koncepcje. Będziemy przyglądać się jak samotność, niepokój, nadzieja, wyglądają w różnych krajach? Tak samo czy inaczej? Te wspólne refleksje będą pomagać naszym studentom rozwijać ich własne projekty, pogłębiać ich dalsze obserwacje. W trakcie kilkumiesięcznego procesu powstaną projekty filmów dokumentalnych, których wspólnym mianownikiem będzie próba opisania i zrozumienia, tego szczególnego czasu. Zwieńczeniem i bezpośrednim owocem warsztatu „Mój świat w czasach zarazy” będzie kolekcja scenariuszy i kilkuminutowych zwiastunów filmowych. Będą one stanowiły punkt wyjścia do realizacji przyszłych filmów dokumentalnych. Również na tym etapie będziemy się starali wesprzeć naszych studentów, tak jak robiliśmy to we wcześniejszych programach.

Oprócz pracy developmentowej, wartością samą w sobie będzie spotkanie tak wielu twórców z różnych stron świata, w ramach jednego warsztatu. Jest to możliwe tylko w formule on-line. Kreatywne współdziałanie i wzajemna inspiracja, ma dotyczyć również poszukiwania nowych narzędzi realizacji filmów dokumentalnych w czasach, kiedy ewolucję świata w kierunku on-line koronawirus zamienił w rewolucję.